Blog

Chcete se o pronajímání dozvědět více? Čtěte náš blog!

Žije se v Brně lépe než v Praze?

  • 4.2.2015

Podle serveru numbeo.com ano. Tento portál ve svém článku uveřejnil žebříček měst s nejvyšší kvalitou života. A překvapil – zejména obyvatele Prahy. Podle numbeo.com předběhlo Brno Prahu o dvanáct míst a celkově se umístilo na 46. pozici. Brno stojí v žebříčku dokonce i před takovými městy jako jsou Londýn, Paříž nebo Brusel. V evropském měřítku Brno obsadilo 18. místo.

Na důvod, proč Brno předběhlo Prahu, bychom se nejspíše měli zeptat v Brně, kde by nám tento fakt jistě vysvětlili.

Sociologové se domnívají, že hlavním důvodem je maloměstská pohodová atmosféra v srdci Moravy, vše je zde levnější, přehlednější a organizovanější než v jiných městech. Praha se mnohým lidem může zdát zmatená a hektická.

Pořadí se vypočítává podle následujících kritérií:

  • Kupní síla
  • Bezpečnost
  • Úroveň zdravotní péče
  • Cena nemovitostí
  • Index spotřebitelských cen
  • Čas strávený dopravou po městě
  • Nebo míra znečištění ovzduší

Brno těmto kritériím podle výzkumu vyhovuje lépe, avšak každé město má své výhody i nevýhody. Vzpomeňme si například na známé pražské vtipy o Brňácích.

V Brně jsou velmi příznivé ceny

Jak jsme již uváděli, v Brně jsou ceny daleko nižší než v jiných městech. Dle průzkumu jsou tyto ceny o dvě třetiny levnější než v New Yorku. Pravdou je, že mzdy v Americe jsou mnohonásobně vyšší než v Brně, ale dopřát si mohou stejně.

Perfektně organizovaná Brněnská MHD

Lidé si nemohou vynachválit organizaci městské dopravy, která pokrývá celé město a nemívá pravidelné zpoždění. Dokonce bylo zjištěné, že z jednoho konce města se dostanete na druhý pouze za 45 minut. Otázkou je, zda to souvisí s tím, že Brno je výrazně menším jako většina zkoumaných měst v žebříčku.

Koupit si nový byt je nemožné?

Vše ovšem není tak růžové. Z výzkumu vyplývá, že kupní cena bytů ani z daleka neodpovídá výši platů. Koupě nového bytu je v Brně sice stále levnější jak v Praze, ale při stálém zdražovaní se ceny pomalu vyrovnají. Nový byt si může dovolit jen málokdo.

Nemusíte se bát

V oblasti kriminality Brno také vyniká. Každý rok je méně přepadení a i samotní lidé uvedli, že se nemají čeho bát.

Určitě každý z Vás má svůj vlastní názor, kde se žije nejlépe, ale možná právě kvůli těmto příznivým faktorům přicházejí do Brna nové firmy, které zajišťují nová pracovní místa.