Blog

Chcete se o pronajímání dozvědět více? Čtěte náš blog!

Realitní makléř bude vázanou živností.
Vláda schválila záměr regulace

  • 5.2.2015

Vláda schválila věcný záměr zákona regulující realitní zprostředkovatele. Jejich živnost by měla být nyní vázanou. Do konce letošního roku by se měl zákon předložit vládě ke schválení a účinnost se předpokládá v červenci roku 2017. Cílem tohoto zákona má být zejména vymezení právního rámce realitního zprostředkování a ochrana spotřebitelů, protože jeden zprostředkovatel nyní v Česku připadá na 688 obyvatel, v čemž Česko mezi zeměmi EU s výrazným náskokem vede.

Česká republika je jednou z pěti zemí, která ještě nemá regulaci řešenou legislativou. Nyní je to poprvé, co se takovým dokumentem ČR zabývala. Cílem této regulace je zajistit odbornou a osobnostní způsobilost realitních zprostředkovatelů, kterých v Česku působí podle údajů MMR z loňského roku přes 15 300. Více zprostředkovatelů už je pouze v Itálii, Španělsku a Francii. Pro provozování živnosti je nutné prokázat požadovanou odbornou způsobilost dosažením požadovaného vzdělání nebo praxí.

Schválení zákona do konce letošního roku

Zákon by se měl vládě předložit ke schválení do konce letošního roku. „Termín účinnosti počítáme nejpozději v červenci 2017,“ dodala ministryně Šlechtová. Cílem zákona je také ochrana spotřebitelů. Návrh by měl rovněž řešit pojištění odpovědnosti pracovníků realitních agentur.

Asociace realitních kanceláří ČR schválení vítá

„Doufám, že ke změně dojde tak, aby byl chráněn spotřebitel a nakonec i realitní zprostředkovatel. Že to nebude moci vykonávat úplně každý, že bude muset prokázat potřebné vzdělání a chovat se podle nějakých principů,“ sdělil generální sekretář asociace Jan Borůvka.

Opakující se problémy s činností realitních zprostředkovatelů

Iniciativou pro zahájení přípravy návrhu věcného záměru zákona byly zejména opakované problémy související s činností realitních zprostředkovatelů, které vyústili až do situace, kdy se tím musel spolu s ministerstvem pro místní rozvoj zabývat sněmovní hospodářský výbor.

Realitní zprostředkování má garantovat minimální úroveň ochrany

Cílem věcného záměru zákona je zejména vymezení právního rámce realitního zprostředkování, tj. definování realitního zprostředkování, subjektů na trhu, specifikování podmínek pro výkon z hlediska požadavků na odbornou a osobní způsobilost a nastavení dozorových a sankčních mechanismů. „Realitní zprostředkování je jedna ze služeb, s kterou se setkává velké množství občanů. A má garantovat minimální úroveň ochrany, která je běžná ve vyspělých zemích,“ uvedl k návrhu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).